SLI
SLI چیست؟

تکنولوژی SLI چیست؟ ، SLI چیست؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک

SLI مخفف عبارت “Scalable Link Interface” به معنی “لینک رابط مقیاس پذیر” بوده و یک قابلیت و تکنولوژی‌ای است که در اختیار شرکت انویدیا (NVidia) بوده و توسط آن می‌توان چندین کارت گرافیک با واحد پردازنده گرافیکی (GPU) یکسان را به یکدیگر وصل کرد و از قدرت پردازشی همه آن‌ها بصورت یک خروجی واحد بهره برد. طبق توضیحات خود انویدیا، با استفاده از قابلیت اس‌ال‌آی می‌توان به ازای هر کارت گرافیک اضافی که به مجموعه وصل می‌شود، کارایی یا پرفورمنسی در حد ۱۰۰% بیشتر را داشت..

نکته: در کارت گرافیک‌های شرکت ATI تکنولوژی CrossFire مانند SLI در انویدیا عمل می‌کند.

سیستم‌هایی با فناوری SLI معمولاً با اصطلاح “n-Way SLI” شناخته می‌شوند. Two-Way SLI برای سیستم‌هایی به کار گرفته می‌شود که دو کارت گرافیک با استفاده از قابلیت اس ال آی به هم وصل شده باشند. اصطلاح Three-Way SLI برای سیستم‌های موازی با سه کارت گرافیک و Four-Way SLI برای سیستم‌هایی با چهار کارت گرافیک (یا دو کارت گرافیک که هر کدام دو GPU داشته باشند) استفاده می‌شود..

در اینگونه سیستم‌ها یک کارت گرافیک به عنوان اصلی یا مستر (Master) و بقیه کارت‌ها به عنوان کمکی یا Slave عمل می‌کنند. خروجی تصویر که به مانیتور وصل خواهد شد، از طریق پورت‌های خروجی (مانند VGA، DVI و HDMI) کارت گرافیک مستر انتخاب می‌شود.

کامپیوتر کارکرده  ،  گرافیک AMD  ،  گرافیک اینتل چیست ؟

روش هاي پياده سازي

وش اول: استفاده از دو يا چند كارت گرافيكي
در اين روش مي توان با استفاده از دو يا چند كارت گرافيكي كه تكنولوژي SLI را پشتيباني مي كنند پردازشهاي گرافيك را بصورت اشتراكي بين كارتها انجام داد . بدين ترتيب يكي از كارتها نقش Master يا اصلي و ديگري نقش Slave يا كمكي را بازي مي كند. حال ارتباط بين اين دو كارت به شكلي معين مي شود كه هميشه كارت Master (اصلي) به عنوان محور يا مدير پردازشها در نظر گرفته مي شود و خروجي تصوير هميشه در Buffer اين كارت ذخيره شده و سپس به Monitor ارسال مي شود .

SLI چیست؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک

SLI ، خرید کامپیوتر ، مینی کیس استوک
SLIالبته نكته قابل توجه در پياده سازي SLI از اين روش اين است كه Motherboard مي بايست حتما دو عدد PCI Express Slot (شيار نصب كارت با تكنولوژي PCI Express) داشته باشد . چند حالت براي پياده سازي اين روش وجود دارد :

روش دوم – استفاده از دو GPU در يك كارت گرافيك.

روش سوم – استفاده از Quad SLI

حالت‌های SLI

با داشتن چندین کارت گرافیک به صورت همزمان کارایی سیستم بالا خواهد رفت. اما این افزایش کارایی حالت‌هایی دارد که عبارت اند از:

SLI چیست؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک

تقسیم رندرینگ تصاویر بین کارت‌ها (SFR)

در حالت Split Frame Rendering یا به اختصار SFR، تصویر هر فرم یا فریم (Frame) بین پردازنده‌های گرافیکی موجود در سیستم SLI تقسیم می‌شود و هر یک از این پردازنده‌های گرافیکی، کار رندرینگ یک قسمت از تصویر فریم را بر عهده خواهند داشت.

برای مثال اگر سیستم SLI ما ساخته شده از دو کارت گرافیک (هر یک با یک پردازنده گرافیکی) یا به عبارتی ۲-Way SLI و حالت SLI روی SFR قرار گرفته باشد، پردازنده گرافیکی اول نصف بالای فریم را رندر خواهد کرد و پردازنده گرافیکی دوم، نصب پایینی فریم را. به این ترتیب زمان رندرینگ فریم‌ها نصف خواهد شد.

رندرینگ فرم جایگزین (ARF)

درحالت Alternate Frame Rendering یا به اختصار AFR، بجای این که فریم به قسمت‌های مساوی تقسیم شود، هر پردازنده گرافیکی یک فریم را به صورت کامل اما به نوبه رندر خواهد کرد.

برای مثال اگر سیستم SLI ما ساخته شده از دو کارت گرافیک (هر یک با یک پردازنده گرافیکی) یا به عبارتی ۲-Way SLI و حالت SLI روی ARF قرار گرفته باشد، پردازنده گرافیکی اول فریم اول را رندر خواهد کرد و در این حین پردازنده گرافیکی دوم فریم دوم را. بعد به نوبه، اولی فریم‌های فرد و دومی فریم‌های زوج را رندر خواهند کرد

نیازمندی‌های SLI برای راه اندازی

اگر می‌خواهید سیستمی با قابلیت SLI راه اندازی کنید، باید چند شاخصه مهم را در نظر داشته باشید تا سیستمان سازگاری مناسب را داشته باشد:

SLI چیست؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک

مادربورد

مادربورد (Motherboard) شما باید از قابلیت NVIDIA SLI پشتیبانی کرده و بیش از یک شیار PCI Express (به اختصار PCI-E) که کارت‌های گرافیک بر روی آن نصب می‌شوند، داشته باشد. درحال حاضر انویدیا PCI-E 2.0 x16 را به عنوان سازگار ترین شیار پی‌سی‌آی‌ای برای کارت‌های گرافیکش معرفی کرده است. نوع این شیار را حتماً با کارت گرافیکتان مقایسه کنید.

برای سیستم ۲-way SLI داشتن دو اسلات PCI-E کافیست. برای ۳-way SLI باید سه یا چهار (که یکی خالی می‌ماند) اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس داشته باشید. برای ۴-way SLI اگر دو کارت گرافیک که هر کدام دو پردازنده گرافیکی (GPU) داشته باشند، داشتن دو اسلات کافیست اما اگر ۴-way SLI را با استفاده از چهار کارت گرافیک که هر کدام یک GPU داشته باشند بخواهید راه اندازی کنید، داشتن چهار اسلات PCI-E ضروریست.

کارت‌های گرافیکی

کارت گرافیک‌های خریداری شده همگی باید از قابلیت SLI پشتیبانی کنند و بسیار مهم است که پردازنده گرافیکی (GPU) آن‌ها از یک مدل باشد. به همین دلیل بهتر است همه کارت‌ها از یک مدل باشند یا اگر سازنده‌شان متفاوت است، مطمئن باشید که پردازنده‌های گرافیکیشان یکی است.

SLI چیست؟ ، خرید کامپیوتر ، مینی کیس

پل ارتباطی

پل ارتباطی یا SLI Bridge قطعه‌ای است که کارت گرافیک‌ها را به یکدیگر وصل می‌کند و به این ترتیب این کارت‌ها می‌توانند در ارتباط با یکدیگر فعالیت کنند. معمولاً همراه با مادربورد خریداری شده، اگر از SLI پشتیبانی کند، یک SLI Bridge هم به شما داده خواهد شد.

اگر این پل را نداشتید، باید پلی خریداری کنید که فاصله سر‌های آن با فاصله شیارهای PCI-E مادربورد یکسان باشد. چون بر روی مادربوردهای مختلف، این فاصله ممکن است متفاوت باشد.

درایور

حتماً باید آخرین نسخه از درایور کارت گرافیکتان را برای سیستم عامل خود دانلود و نصب کنید. درایور نرم افزاری است که رابط سخت افزار و سیستم عامل بوده و بدون وجود آن قادر نخواهید بود از کارت گرافیک و قابلیت‌هایی مثل SLI استفاده کنید.

همچنین در پنل کاربری کارت گرافیک که همراه با درایور نصب خواهد شد، می‌توانید قابلیت و حالت‌های SLI را کنترل کنید. توضیح این موارد خارج از بحث این پست است.

همچنین توجه داشته باشید که انویدیا در حداقل سیستم مورد نیاز برای پشتیبانی از SLI، وجود حداقل ۲ گیگابایت حافظه RAM را نیز ذکر کرده است.

منبع تغذیه

با وصل کردن دو یا چند کارت گرافیک، تقریباً به همان اندازه مصرف بخش گرافیکی سیستمتان بیشتر خواهد شد. بنابراین حتماً و حتماً به توان کارت گرافیک‌ها توجه کنید و مجموع توان مورد استفاده را با توانی که واحد منبع تغذیه (PSU) در اختیار سیستم قرار می‌دهد، مقایسه کنید.

فضای کیس

بعضی وقت‌ها دیده می‌شود که همه چیز با هم سازگار است اما در زبان اسمبل کردن، نمی‌توان این کارت گرافیک‌ها را در داخل کیس جا داد! بنابراین این نکته هم مهم است که فضای داخل جعبه یا کیس (Case) ای که سیستمتان را روی آن سرهمبندی می‌کنید، فضای کافی داشته باشد.

دوست داری فروشگاه انلاینتو خودت بسازی ؟ پس حتما به این پست سر بزن .