System-32-چیست-و-چه-اهمیتی-در-ویندوز-دارد؟
System 32 چیست ؟

System 32 چیست ؟

System 32 چیست و چه اهمیتی در ویندوز دارد؟

امروز در این مقاله میپردازیم به System 32 و اهمیت آن در ویندوز .

تا ه حال این کلنه (System 32 ) به گوشتان خورد ؟ یا حتما این پوشه را در ویندوز خودتان دیده اید ؟

پوشه System 32  یکی از مهم ترین پوشه های مهم در سیستم عامل می باشد که گاهی ممکن است هدف ویروس ها نیز قرار گیرد .

System 32 چیست ؟

سیستم 32 پوشه ای مهم برای سیستم عامل ویندوز تلقی می شود که درون آن فایل هایی ضروری مربوط به ویندوز قرار می گیرند در حقیقت دایرکتوری system32 شامل پرونده های ویندوز و برنامه های نرم افزاری است که برای عملکرد سیستم عامل اهمیت دارد.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

بیشترین فایل های موجود در پوشه System 32 کدامند ؟

  • فایل های (DLL (Dynamic Link Library
  • فایل های EXE (اجرایی)

SysWOW64 چیست ؟

SysWOW64 می تواند حاوی فایل ها و برنامه های ویندوز 32 بیتی مایکروسافت در ویندوز 64 بیتی باشد به عبارت ساده تر SysWOW64 به ویندوز اجازه می دهد تا برنامه های 32 بیتی را روی نسخه 64 بیتی ویندوز اجرا کند.

اگر یک برنامه 32 بیتی را روی یک نسخه 64 بیتی از ویندوز نصب کنید WoW64 برنامه را به جای C:\Program Files در مسیر C: \ Program Files x86 هدایت و نصب خواهد کرد. ویندوز این کار را به خودی خود با استفاده از یک تغییر مسیر سیستم فایلی انجام می دهد!

  1. برنامه های 64 بیتی پرونده های خود را در مسیر C:\ProgramFiles ذخیره می کنند.
  2. در سیستم عامل 64 بیتی برنامه های 32 بیتی پرونده های خود را در C:\ProgramFiles x86 ذخیره می کنند.
  3. در سیستم عامل 32 بیتی برنامه های 32 بیتی پرونده های خود را در C:\Files Program ذخیره می کنند.

با توجه به اهمیت اطلاعات موجود در پوشه system32  اگر فایلی از محتوای آن حذف شود با ارور مواجه خواهید شد.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

تفاوت System32 با SysWOW64 چیست؟

تفاوت-System32-با-SysWOW64-چیست؟
تفاوت-System32-با-SysWOW64-چیست؟

در ویندوزهای ۶۴ بیتی تعدادی فولدر کلیدی اضافی که در ویندوزهای ۳۲ بیتی وجود ندارند قابل رویت هستند. مثلاً در آنها برنامه‌های ۶۴ بیتی در درون فولدری با نام «Program Files» نصب می‌شوند و نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی در فولدر دیگری با نام «(Program Files (X86» جای می‌گیرند؛ جالب است بدانید که فولدر دومی که از آن سخن گفتیم در ویندوزهای ۳۲ بیتی وجود ندارد.

همین قاعده در ویندوزهای ۶۴ بیتی، در رابطه با فولدر System 32 نیز صادق است؛ بنابراین، اگر سری به مسیر C:\Windows بزنید علاوه بر این فولدر، فولدر دیگری با نام SysWOW64 را مشاهده خواهید کرد. هر دوی این فولدرها، فایل‌های کلیدی ویندوز را در خود جای داده‌اند؛ با این تفاوت که یکی نسخه‌ی ۳۲ بیتی این فایل‌ها را در برگرفته و دیگری نسخه‌ی ۶۴ بیتی آنها را شامل شده است. برای این جدا‌سازی‌ها نیز یک دلیل بسیار ساده وجود دارد، آنهم اینکه برنامه‌های ۳۲ بیتی نمی‌توانند با DLLهای ۶۴ بیتی کار کنند و در صورت وقوع این مسئله با خطا مواجه خواهند شد.

البته یک نکته‌ی عجیب و جالب هم جای توجه دارد. در فولدر System32 ویندوزهای ۶۴ بیتی فایل‌های کلیدی ۶۴ بیتی ذخیره‌سازی شده‌اند و فولدر SysWOW64 هم میزبان همین دست از فایل‌ها، ولی از نوع ۳۲ بیتی است. در اصل اگر بخواهیم قضیه را ساده‌تر کنیم، باید بگوئیم که WoW64 کوتاه شده‌ی عبارت Windows 32-bit on Windows 64-bit است.

ویندوز به صورت خودکار برنامه‌های ۳۲ بیتی را به سمت استفاده از DLLهای ۳۲ بیتی هدایت می‌کند و در اصل این برنامه‌ها هرگز از وجود DLLهای ۶۴ بیتی آگاه نمی‌شوند. همین فرآیند به صورت برعکس برای نرم‌افزارهای ۶۴ بیتی نیز رخ می‌دهد. شاید فرآیندی که توضیح دادیم قدری گیج کننده باشد، ولی راه‌حلی است که مایکروسافت آن را به صورت عملی پیاده‌سازی کرده و از آن نتیجه نیز گرفته است.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

اگر فایلی در پوشه System32 حذف شود با ارور مواجه خواهیم شد :

حل مشکل ارور های dll is missing

System-32-چیست-؟
System-32-چیست-؟

همان طور که اشاره کردیم اگر فایلی از پوشه System32 شما حذف شود با ارور dll is missing مواجه می شوید که برای رفع این دسته از ارور ها می توان از برنامه هایی که در این حوزه منتشر شده اند، کمک گرفت. عواقب پاک شدن این فایل ها اجرا نشدن بعضی برنامه ها می باشد.

برای تعمیر فایل های dll ویندوز دو راه دارید:

  1. دانلود تکی این گونه فایل ها از وب سایت های معتبر است که با جستجوی نام فایل مفقود شده در بستر اینترنت قادر به دانلود آن وتعمیر فایل های dll ویندوز خواهید بود.
  2. دانلود و نصب برنامه Dll fixer

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

ویروسی شدن پوشه System32

امکان نفوذ ویروس و بدافزارهای مختلف در پوشه System32 وجود دارد. ممکن است یک «روت‌کیت» (Rootkit) به این پوشه نفوذ کند و با پنهان شدن، خود را به عنوان یک فرآیند معمولی در ویندوز جلوه دهد. در این حالت، افزایش غیرمعمولی مصرف CPU را می‌توان به عنوان یکی از نشانه‌های ویروسی شدن System32 در نظر گرفت. اگر احتمال می‌دهید که پوشه System32 ویندوز شما ویروسی شده است، پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ وجه فایل‌های آلوده را پاک نکنید یا آن‌ها تغییر ندهید. با حذف و تغییر هر فایلی، امکان آسیب رساندن به سیستم وجود خواهد داشت. در عوض، از آنتی‌ویروس‌های مطمئن استفاده کنید و سپس با بهره‌گیری از نرم‌افزاهای حذف بدافزار، وجود بدافزار در سیستم خود را مورد بررسی قرار دهید.

امیدواریم که این مقاله مورد توجهتون قرار گرفته باشد ، System32 و SysWOW64 در واقع این دو پوشه حاوی اطلاعات بسیار مهم سیستمی  هستند که گاه ممکن است مورد هدف ویروس ها نیز قرار گیرند. حذف شدن برخی فایل ها در این دو دایرکتوری ممکن است به بروز خطاهایی چون dll is missing منجر گردد که شیوه رفع و تعمیر فایل های dll ویندوز را نیز به صورت مختصر تشریح کردیم