راه های تمیز کردن کامپیوتر
راه های تمیز کردن کامپیوتر

راه های تمیز کردن کامپیوتر

تمیز کرد کامپیوتر از گرد و غبار

کامپیوتر هم مثل تمام وسایل دیگر نیاز به نگهداری و تمیز کاری دارد ، کامپیوترهای خانگی و اداری به دلیل وجود شیارهای گردش هوا و فن های بزرگ،مستعد ورود گرد و غبار هستند .

اگر به کامپیوتر خود اهمیت ندهید قطعا از کارایی آن کاسته خواهد و ممکن است حتی از کار افتاده شود.پمپ های باد و یا دستگاه دمنده (Blower) با کمک یک فرچه به خوبی گرد و غبار قرار گرفته درون قطعات را پاک سازی و خارج میکند .تمام کاربران از یک کامپیوتر و یا لپ تاپ در منازل خود استفاده میکنند.لپ تاپ ها به دلیل محدودیت هایی قاب و بدنه و همچنین سیستم های محدود خنک کننده،کمتر نیاز به عملیات پاکسازی و غبار روبی دارند .

برای تمیز کردن کامپیوتر خود بهتر است تمام قطغات کامپیوتر را خارج کنید اعم از ، رم ، هارد دیسک و …. و ان را با یک فرچه لطیف تمیز کنید .

اما گاهی اوقات کاربران برای تمیز کردن قطعات الکتریکی از اسپرهای چرب و خشک استفاده میکنند . به نظرشما این کار درست است یا اشتباه ؟

افرادی که دانش استفاده از این محصول را ندارن باعث میشود که به قطعات الکتریکی کامپیوتر اسیب بزنند .

تمیز کردن کامپیوتر اونیکس کالا
تمیز کردن کامپیوتر اونیکس کالا

اسپری چرب در چه مواردی استفاده میگردد ؟؟

اسپری چرب در بازار با قیمت هایی بین.. تا .. هزارتومان در دسترس هستند.این محصولات به منظور روانسازی ولوم ها،قسمت هایی از بالا و پائین مدار موتورها مانند فن ها،استفاده در مدارات صنعتی و خصوصا قطعاتی که در بخش های آب و هوایی شرجی و گرم مشغول به کار هستند،استفاده در سوئیچ های آنالوگ مانند تابلو برق های سیستم های Smart Home و موارد مشابه قابل استفاده است. 
موارد ذکر شده تنها بخشی از کاربردهای اسپری چرب را توضیح میدهد و صد ها قسمت دیگر وجود خواهند داشت که بسته به تصمیم تکنسین،از آن استفاده میگردد.اسپری چرب همانطور که از نام آن نیز پیداست،پس از استفاده یک لایه چربی را برای مدت نسبتا طولانی بر روی برد و یا قطعه استفاده شده به جای میگذارد.

کاربران بدون اطلاع از عواقب احتمالی،به خیال آنکه مشغول به تمیز کردن برد هستند این اسپری های را در مادربرد و قطعات اصلی کامپیوتر استفاده میکنند.استفاده از این اسپری ها به جز چند مورد محدود،اشتباهی بزرگ و گاها غیر قابل جبران است.اسپری چرب با ورود به قطعاتی مانند پتانسیومتر و لایه های زیرین IC ها،باعث از کار افتادن آنها میگردد.علاوه بر آن در صورتی که اسپری از نوع هادی و یا نیمه هادی باشد،باعث ایجاد “اتصال کوتاه” در بین قطعات شده و یک مادربرد با تمام قطعات قرار گرفته بر رویش در عرض چند ثانیه نابود میگردد.

بخوانید : معایب مینی کیس استوک

توجه داشته باشید که مدار (Protection) توانایی حفاظت از تمام بخش ها را نخواهد داشت.مشکل دیگری که به وسیله استفاده از اسپری های چرب در مکان های نامناسب به وجود می آید،جذب گردو خاک است.مواد چرب به دلیل خاصیت های شیمایی،گرد و غبار را جذب کرده و این مکان های ممکن است در جایی نهفته باشند که از چشمان دور است.بسیاری از کاربران پس از استفاده از اسپری های چرب متوجه اشتباه خود میشوند.در این مواقع از اتصال برق به سیستم به شدت خودداری کرده و سعی نکنید که سلامت سیستم را با روشن کردن آن چک کنید.سپس قطعه مورد نظر را در حد امکان خلوت کرده و به وسیله یک مسواک دندان و تینر 10 هزار به آرامی روغن را از برد و زیر قطعات بشویید. راه های تمیز کردن کامپیوتر

این شستشو را حداقل دو بار و در فواصل مختلف زمانی انجام دهید و سپس در صورت در اختیار داشتن دستگاه (Heat) برد را با سرهای شماره 3 و یا 4 دستگاه هیت به آرامی گرم و خشک نمائید.در صورت نبود این دستگاه برد را در مکانی مانند پشت رادیاتور شوفاژ قرار دهید تا بعد از چند ساعت خشک گردد.موارد ذکر شده تنها راه جلوگیری از عواقب اسپری چرب است.پس به یاد داشته باشید که در اکثر موارد اسپری چرب برای شما هیچ کاربرد فنی نخواهد داشت و از تهیه و استفاده از آن اجتناب کنید .

اسپری خشک در چه مواردی استفاده میگردد ؟؟

اسپری خشک یا کنتاکت شور،نوعی اسپری رایج در بین تعمیرکاران است.این اسپری ها از مواد فرار و تینر و (Tuner 600/1000) استفاده میکنند.این اسپری جهت تمیزکاری انواع هدها،پینج و رله،ولوم های هادی و نیمه هادی،کنترلر سلکتورها،پتانسیومتر و شستشوی برد جهت جلوگیری از سولفید و اکسید است.کاربرد دیگر این اسپری ها،چربی زدایی است.تعمیرکارن از این اسپری ها برای شسشتوی برد و یا قسمتی از آن که با تازگی مورد قلع کاری قرار گرفته است نیز استفاده میکنند.عده ایی دیگر نیز تینر را ترجیح میدهند.کاربران میتوانند در صورت مشاهده اختلالات در قطعات ذکر شده،از این اسپری در مقدار کم برای رفع آن استفاده کنند.درست است که این اسپری از خاصیت فرار برخوردار است اما باید به خوبی در زمان کار با آن دقت کنید و از خشک شدن مایع در قسمت هایی مهم مانند پایه های IC و ترانزیسوترها مطمئن شوید.نکته قابل توجه قابلیت اشتعال این مواد است،پس لطفا در هنگام استفاده موازین ایمنی را رعایت بفرمائید .

onyxkala
onyxkala

ابزارهای مناسب برای تمیز کردن کامپیوتر

برای تمیز کردن کامپیوتر و ابزارهایی که به میزان کامپیوتر حساس هستند، باید از ابزارهای مناسبی استفاده شود که طبیعتا ترجیح می دهیم تا آنها را خریداری کنیم. اما صبر کنید! برای تمیز کردن این وسایل شما می توانید از وسایل موجود در خانه استفاده کنید.

فهرست مقالات راهنمایی خرید :

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر استوک

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

بخوانید : راهنمای خرید مانیتور استوک

پارچه : یک پارچه پنبه ای که بدون پرز برای تمیز کردن کامپیوتر و اجزای کامپیوتر کافی و مناسب است. با این حال توصیه می شود از پارچه هایی که دارای پرز هستند استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خط و خش خواهند شد. توجه داشته باشید که نباید برای تمیز کردن اجزای داخل کیس کامپیوتر از پارچه استفاده کنید.

حلال : بهترین مایعی که در حین تمیز کرد کامپیوتر می توانند برای شما کارایی داشته باشند، آب و الکل است که بهتر است از این دو استفاده کنید و علت اصلی هم این است که برخی از حلال ها به دلیل مواد شیمیایی که دارند می توانند آسیب رسان باشند. راه های تمیز کردن کامپیوتر

وکیوم : جمع شدن ذرات ریز مانند مو و… در کیبورد کامپیوتر ناخوشایند هستند و بهترین راه استفاده از وکیوم است. اما توصیه ای که ما برای شما داریم استفاده از اسپری هوای خالص می باشد چرا که به کامپیوتر شما آسیب نمیرسانند. این اسپری ها برای تمیز کردن سطح کیبورد مناسب هستند و می توانید با فاصله مناسب از کیبورد، ذرات موجود در کیبورد را خارج کنید.